İstanbul Enderun Eğitim ve Kültür Vakfı Sitesi

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa HABERLER BASIN BÜLTENİ

BASIN BÜLTENİ

Basın Bülteni                                                                                  30.11.2015

Enderun İstanbul özel yetenekli çocukların eğitimine odaklanıyor

Enderun İstanbul Vakfı, özel yetenekli çocukların eğitimiyle ilgili sorunlara Osmanlı’nın eşsiz eğitim sistemi Enderun’u örnek alarak çözüm yolları geliştirecek.

Türkiye’nin özel yetenekli çocuklarının eğitimiyle ilgili sarmalın çözülmeye çalışıldığını söyleyen Enderun Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, vakıf olarak tarihten esinlenen ve beslenen Enderun eğitim geleneğinden faydalanacaklarını söyledi.

Enderun İstanbul Vakfı’nın Topkapı Sarayı’nda düzenlediği konferansta konuşan Tarihçi Erhan Afyoncu, tarihteki örneklerden yola çıkarak “Enderun eğitim sisteminin büyük devlet adamı yetiştirmedeki önemi asla yadsınamaz” dedi.

Türkiye’de özel yetenekli çocukların eğitimi ciddi bir sorun olmaya devam ediyor. Farklı olan bu çocuklar anlaşılmadıkları takdirde doğru yönlendirilemiyor; yaramaz, anormal denilerek pek çok kez eğitimlerini yarıda bırakmak zorunda kalıyor. Türkiye’de özel yetenekli çocukların eğitimi bir yara olmaya devam ederken, Sokullu Mehmet Paşa, Pargalı İbrahim Paşa, Rüstem Paşa gibi devlet adamları yetiştiren Enderun İstanbul Vakfı, tarihten gelen eğitim geleneğinden faydalanarak özel yetenekli çocukların yetiştirilmesine katkı sağlayacak. Bu hedef doğrultusunda ayda bir Enderun konferansları, haftada bir Enderun seminerleri ve Enderun okuma ve çalışma grupları düzenlenecek.

Enderun İstanbul Vakfı, 28 Kasım 2015 tarihinde Topkapı Sarayı Konferans Salonu’nda bir tanıtım toplantısı ve “Büyük devlet adamları yetiştiren bir kurum olarak Enderun” adlı konferansı gerçekleştirdi. Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erhan Afyoncu’nun konuşmacı olduğu konferansa İstanbul Valisi Vasip Şahin de katıldı.

Enderun ismine sahip çıkacağız

Konferansın açış konuşmasını yapan Enderun Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, vakfın insan kaynağı yetiştirilmesine verdiği önemi vurguladı. “İnsan kaynağımız olursa her şeyimiz olur” inancıyla hareket ettiklerini söyleyen Bilgili, bundan sonraki süreçte de insan kaynağı odaklı çalışmaları sürdüreceklerini anlattı. Bilgili, “Biz öncelikle, tarihsel eğitim geleneğimiz olan, orijinal eğitim sistemimiz Enderun ismine sahip çıkacağız. Enderun ismiyle hareket etmek büyük bir sorumluluktur” diye konuştu.

Özel yetenekli çocukların eğitimiyle ilgili sarmalı çözmeye katkı

Kendisini eğitim konusunda; öğrenci veya öğretmen gören çalışma arkadaşlarıyla yola çıktıklarını ifade eden Bilgili, Türkiye özel yetenekli çocukların eğitimiyle ilgili sarmalın çözülmeye çalışıldığını, bu sarmalı çözmek için vakıf olarak tarihten esinlenen, tarihten beslenen Enderun eğitim geleneğinden ilham alarak katkı yapacaklarını söyledi. Bilgili, bu doğrultuda ayda bir Enderun konferansları, haftada bir Enderun seminerleri, Enderun okuma ve çalışma grupları organize edecekleri bilgisini verdi.

Ölçme değerlendirme ile ilgili sıkıntılar yaşanıyor

Konuşmasına Türkiye’de eğitim sorunlarının ölçme değerlendirmedeki aksaklıklardan kaynaklandığı belirterek başlayan Prof. Dr. Afyoncu, “Ölçme değerlendirme ile ilgili sıkıntıları Türkiye’de yoğun olarak yaşıyoruz. Örneğin Almanya’da çocuklar lise ya da üniversite çağına geldiğinde ne okuyacağı belli. Veliler çocuklarının okumayacaklarını düşünerek meslek lisesine gönderirse bu hem öğrenci hem de öğretmen için sıkıntılı bir süreç haline geliyor” dedi. Enderun sihirli bir kelime olduğunu fakat altının boş kaldığını aktaran Afyoncu, “Osmanlı İmparatorluğu dünyanın gördüğü en büyük iki imparatorluktan biriydi. Osmanlı İmparatorluğu’nun küçük bir beylikten büyük bir imparatorluğa ulaşmasının nedeni, sorunlara hızlı çözümler bulması ve hızlı teşkilatlanmalarıdır” şeklinde konuştu.

Enderun’un büyük devlet adamı yetiştirmedeki önemi yadsınamaz

Enderun’da yetiştirilen devlet adamlarının olağanüstü yetenekli insanlar olduğuna dikkat çeken Afyoncu, “Yabancı devlet adamların Türklerin insan yetiştirmekte ne kadar yetenekli olduğunu anlatan yazıları var. Beşinci padişah I. Mehmet’ten sonra devlet daha da güçlenince devşirme sistemi daha da sağlamlaşıyor. Artık devşirmeler savaşta esir alınanlardan değil, özellikle Balkan halklarından seçiliyor. Özellikle Bosnalı aileler çocuklarının Padişaha hizmet etmesi için saray göndermek istiyor” dedi.  Bilinenin aksine devşirme seçilen çocukların küçük yaşta ailesinden alınmadığını, 18-20 yaşına gelmiş erişkin bireylerin seçildiğini vurgulayan Afyoncu, “Osmanlı Devleti’ne büyük hizmetlerde bulunan ve zekâlarıyla tarihe geçen Sokullu Mehmet Paşa, Pargalı İbrahim Paşa ve Rüştem Paşa devşirme sistemiyle Saray’da eğitim aldı. Enderun eğitim sisteminin büyük devlet adamı yetiştirmedeki önemini asla yadsınamaz” şeklinde konuştu.